Zobacz pogodę

Zobacz pogodę

Centrum Informacji Turystycznej

Powrót

 

10 –lecie PARTNERSTWA GMIN Chmielno – Hamminkeln

1998 - 2008 „Przyjaźń to nie tylko cenny dar, ale także trwałe zobowiązanie”.

Słowa te były myślą przewodnią porozumienia o partnerskim związku gmin, które wspólnie z przedstawicielstwem gminy Hamminkeln sformułowaliśmy i podpisaliśmy 13 listopada 1998 roku w Chmielnie, a w maju 1999 roku w Hamminkeln.

 

 

Dziś mija 10 lat od tego wydarzenia. Jestem dumny, że w imieniu mieszkańców gminy Chmielno podpisałem ten dokument. Ze strony Hamminkeln podpis pod aktem złożył niezapomniany Heinrich Meyers. 10 rocznica tego wydarzenia to dobra okazja do oceny współpracy i snucia planów na przyszłość.

 

 

Podpisując dokument o partnerstwie zobowiązaliśmy się przyczynić do wzmocnienia wzajemnego zaufania i zrozumienia pomiędzy naszymi narodami, poprzez wzajemne informowanie się o zachodzących zmianach i wymianę doświadczeń, organizowanie spotkań i wizyt osób, grup, związków i szkół, a zwłaszcza wymianę dzieci i młodzieży, udział we wszelkich ważniejszych wydarzeniach w zakresie życia kulturalnego, gospodarczego i towarzyskiego

W mojej ocenie, obydwie strony starają się jak najlepiej wywiązywać z przyjętych 10 lat temu zobowiązań. Swoją ocenę zapewne przedstawi również pan burmistrz Holger Schlierf.

 

 

Tym, co w minionym dziesięcioleciu udało nam się szczególnie dobrze realizować, były  spotkania i wizyty grup, związków, a przede wszystkim wymiana młodzieży. W Chmielnie do tej pory gościliśmy zespół folklorystyczny z Loikum, strażaków, gospodynie, rolników, orkiestrę dętą, młodzież szkolną i dziesiątki prywatnych osób, które spędzały u nas wakacje.

Chmieleńskie grupy, które odwiedzały gminę Hamminkeln spotkały się tam z wielką serdecznością, sympatią i życzliwością.    

Moim zdaniem, najbardziej zbliża ludzi do siebie wzajemne poznanie się. Uważam, że dzięki naszym wzajemnym kontaktom, mieszkańcy Chmielna w czasie referendum gremialnie głosowali za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, bo wcześniej wielu naocznie przekonało się, że życie we wspólnym europejskim domu może być lepsze i łatwiejsze.

Jestem przekonany, a myślę, że nasi goście to potwierdzą, iż przez ostatnie 10 lat, mieszkańcy naszych gmin wykonali wiele kroków na drodze do wspólnej przyszłości w połączonej, pokojowej Europie.

W dzisiejszej rzeczywistości, kiedy Polska, tak jak Niemcy, jest członkiem Unii Europejskiej współpraca z naszymi partnerami nabiera nowego wymiaru.

My Polacy, tak jak i Niemcy jesteśmy zainteresowani stałym zacieśnianiem współpracy ze wszystkimi państwami Unii. Mamy na uwadze dobro całej wspólnoty, ale umiemy docenić tych, którzy jako pierwsi podali nam rękę w geście przyjaźni.

 

Wójt Gminy

Zbigniew Roszkowski

powered by contentmap

Partnerzy Gminy Chmielno

01.png02.png03.png04.png05.png06.png07.png09.png10.png11.png
http://chmielno.pl
Realizacja: StudioArt.biz

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

I understand