Zobacz pogodę

Zobacz pogodę

Centrum Informacji Turystycznej

Powrót

Warsztaty ,,Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”- Budowa diabelskich skrzypiec

 

Celem prowadzonych zajęć jest nauczanie i rozpowszechnianie techniki budowy kaszubskich instrumentów ludowych oraz propagowaniu wiedzy o ich roli w kulturze kaszubskiej na przestrzeni dziejów metodą bezpośredniego przekazu mistrz-uczeń. Chcemy zainteresować uczestników tradycyjnymimetodami budowy diabelskich slrzypiec i upowszechnianić fach twórcy instrumentów. Warsztaty odbywać się będą 2 razy w tygodniu po 4 godz. zegarowe w okresie od lutego do maja, w czasie których uczniowie będą zagłębiać się w tradycyjnych umiejętnościach wykonywania instrumentu od podstaw- obróbka surowców, budowy, konserwacji instrumentu.

 

Tadeusz Makowski - mieszkaniec Chmielna, działacz ludowy, współzałożyciel Kaszubskiej Grupy Folklorystycznej ,,PLESKOTA”, członek Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Chmielnanie”. Wielokrotny mistrz w konkursie zażywania tabaki. Wyrabia tradycją kaszubską tabakę, tworzy kaszubskie instrumenty takie jak: diabelskie skrzypce, burczybas czy bazuna. Angażuje się w projekty kulturalne mające na celu podtrzymywanie kaszubskiej tradycji.

 

Celem programu ,,Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” jest wsparcie procesu nauki i przekazywania pokoleniom praktycznych umiejętności w zakresie technik budowy polskich ludowych instrumentów muzycznych oraz propagowania wiedzy o ich roli w kulturze na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów metodą bezpośredniego przekazu mistrz-uczeń.

 

Program wspiera kontynuację lokalnych tradycji w zakresie technik wyrobu instrumentów, wzbogacona o wiedzę historyczną i miejscowe zwyczaje, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu muzyków oraz kapel na instrumenty związane z danym regionem.

Partnerzy Gminy Chmielno

01.png02.png03.png04.png05.png06.png07.png09.png10.png11.png
http://chmielno.pl
Realizacja: StudioArt.biz

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

I understand