Powrót

Efektem spalania węgla i innych tradycyjnych paliw jest ciepło, które ogrzewa nasze domy. Powstają przy tym zanieczyszczenia, które trafiają do powietrza, którym oddychamy. Niezależnie od rodzaju kotła, każdy emituje do atmosfery zanieczyszczenia (emisja zanieczyszczeń). W zależności od rodzaju spalanego paliwa, będzie ich więcej lub mniej. Zanieczyszczenia te przyczyniają się do ocieplania klimatu na ziemi. Mają również katastrofalny wpływ na nasze zdrowie, a w szczególności na zdrowie naszych dzieci.

Niska emisja, to zanieczyszczenia trafiające do powietrza na wysokości mniejszej od 40m, czyli w naszym najbliższym otoczeniu. Wysokość ma znaczenie, ponieważ to właśnie emisja z niskich kominów rozprzestrzenia się po najbliższej okolicy i najbardziej szkodzi okolicznym mieszkańcom. Wiedzą o tym doskonale ci, których sąsiedzi mają bardzo niskie kominy – wtedy dym, odór i brud mogą dać się we znaki w bardzo widoczny sposób, brudząc elewację pobliskich domów czy suszące się na sznurze pranie. Niska emisja ma zasięg lokalny, może dotyczyć nawet jednej dzielnicy.  Głównym źródłem niskich emisji są między innymi: domowe kotły i piece na paliwo stałe, transport oraz małe i średnie zakłady przemysłowe. Mają one negatywny wpływ na środowisko i stan zdrowia ludzi. Niska emisja to problem coraz większej liczby miast i małych miasteczek. Powodują wysoką koncentrację zanieczyszczeń w powietrzu, którym oddychamy – tzw. smog. Powodują również zanieczyszczenia żywności którą spożywamy.

Gmina Chmielno otrzymała dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Gdańsku w ramach konkursu "Czyste powietrze Pomorza – edycja 2017”.

Koszt kwalifikowany zadania: 566 156,00

Kwota dofinansowania ze środków WFOŚiGW : 139 570,00 zł (dotacja)

Gmina Chmielno otrzymała dotację na zakup książek do bibliotek szkolnych w ramach „Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa 2016 – 2020” w wysokości 34 480 zł. Dotacja zostanie przeznaczona na zakup nowości wydawniczych w niżej wymienionych szkołach:

Gmina Chmielno stawia na rozwój infrastruktury sportowej. Obok nowopowstałego boiska  wielofunkcyjne w Chmielnie już wkrótce dzieci i młodzież będzie mogła korzystać z kolejnej inwestycji. Trwa bowiem budowa sali gimnastycznej wraz z łącznikiem przy Szkole Podstawowej w Borzestowie, na którą Gmina Chmielno otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki  w ramach Programu rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej – edycja 2016 w wysokości 640 100,00 zł.

Chmielno, dnia 13.02.2017 r.

 

 

OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW

DOTYCZY: KONKURSU O DOFINANSOWANIE DO WYMIANY SYSTEMÓW GRZEWCZYCH

 

Wójt Gminy Chmielno ogłasza nabór wniosków o przyznanie dofinansowania do wymiany systemów grzewczych (kotłów węglowych).

Nabór odbywać się będzie w terminie od 13 lutego do 31 marca 2017 r.

Partnerzy Gminy Chmielno

01.png02.png03.png04.png05.png06.png07.png09.png10.png11.png
http://chmielno.pl
Realizacja: StudioArt.biz

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

I understand